25.06.2020

iOS 14: Nové příležitosti pro aplikace díky widgetům a App Clips

Mezi hromadou novinek z letošního ročníku WWDC konference jednoznačně vynikají Widgets a App Clips. Jedná se o nejviditelnější změny a skvělé příležitosti, jak nabídnout uživatelům něco nového.

Author

Filip Němeček

iOS vývojář

Blog

Mezi hromadou novinek z letošního ročníku WWDC konference jednoznačně vynikají Widgets a App Clips. Jedná se o nejviditelnější změny a skvělé příležitosti, jak nabídnout uživatelům něco nového.

Widgety

Jako první se podíváme na widgety. Ty sice iOS již nějakou dobu nabízí, jsou ale schované na samostatné stránce a vždy zabírají celou šířku displeje. S novým iOS 14 lze widget umístit na plochu mezi ikonky aplikací a k dispozici je rovněž kompaktnější velikost zabírající místo čtyř ikonek a “large” zabírající zhruba polovinu displeje.

Díky možnosti umístění mezi ikonky aplikací jsou widgety mnohem viditelnější a dá se předpokládat, že je uživatelé budou více používat. Pro aplikace je to možnost jak uživateli už na domovské stránce telefonu prezentovat dynamické informace a zvýšit tak jeho používání aplikace.

Například v aplikaci Pelipecky, na které aktuálně pracujeme, si lze snadno představit widget zobrazující ty nejpopulárnější akční letenky nebo Hotpecky (krátké zprávy ze světa cestování) či nejnovější cestopis ve widgetu na celou šířku s hezkým obrázkem dané destinace.

Z technického hlediska se jedná o zbrusu novou technologii a framework WidgetKit, takže s aktuálními widgety mají ty nové pramálo společného. Novinkou je rovněž volba technologie SwiftUI pro tvorbu UI nových widgetů a dostaly koncept tzv. timeline, pomocí které vývojáři definují, v jaké časy se má widget aktualizovat a zobrazit nové informace.

Apple widgety pojalo jako možnost prezentovat informace mimo aplikaci, takže jejich obsah je read-only a po interakci uživatele s widgetem dojde ke spuštění aplikace, které widget řekne, co za akci uživatel provedl. Widgety tak nebudou moci fungovat jako jakési mini-aplikace na ploše zařízení. Toho si jde mimochodem všimnout na obrázcích od Apple, kde widgety pro aplikace Music a Podcasts neobsahují ovládací prvky.

App Clips

App Clips se asi nejstručněji dají popsat jako mini-aplikace, které nabízí úzce vymezenou funkcionalitu a nemusí se instalovat přes AppStore. Mají být primárně pro situace, kdy k něčemu potřebujete aplikaci, ale instalovat tradiční z AppStore a zakládat si účet je zdlouhavé a nechce se vám, protože máte tušení, že už aplikaci nevyužijete.

Nedávno jsem v jedné kavárně poprvé potkal aplikaci Qerko, se kterou si načtete QR kód vašeho stolu, vyberete, za co chcete zaplatit, a pomocí aplikace zaplatíte. Takže jsem nejdříve aplikaci z AppStore stahoval, potom pro jistotu v emailovém klientovi potvrzoval účet a konečně zaplatil.

Pokud by tato aplikace fungovala jako App Clip, tak by mi po načtení QR kódu stačilo otevřít Qerko App Clip, kde bych vybral, co platit, a pomocí Apple Pay zaplatil. A tím by bylo vše vyřešené. Nutno dodat, že klasická Qerko aplikace Apple Pay podporuje, kdybych měl zadávat třeba platební kartu, tak by byl celý proces v porovnání s hypotetickou App Clips verzí ještě zdlouhavější.

Právě díky tomu, že má Apple rozšířený systém placení Apple Pay a také Sign in with Apple pro rychlou tvorbu účtů u služeb mohou App Clips fungovat takto rychle a bez zbytečného zdržování.

Získaný App Clip zůstane ve vašem zařízení několik dnů a potom zmizí, pokud ho již nebudete využívat. Stejně tak bude možné nainstalovat plnohodnotnou aplikaci a mít v níž již data získaná přes její App Clip verzi.

Objevování App Clips bude fungovat nejen přes QR kódy, ale také přes NFC, Apple Maps, Messages nebo v Safari, pokud to budou weby podporovat. Jako příklad může posloužit třeba web Pelikan.cz, kde si uživatel vybere výhodný let a při přechodu na samotnou rezervaci mu web nabídne, aby si stáhl App Clip a rezervaci provedl nativně v něm. Později se může rozhodnout, že by rád pohodlně dostal ke své rezervaci nebo udělal další a může si stáhnout plnohodnotnou aplikaci.

App Clips by mohly být důležité právě v tom, že prvotní bariéra je mnohem nižší než stahování velké aplikace z AppStore a jakmile má uživatel App Clip, tak získá větší motivaci sáhnout po plnohodnotné aplikaci.