20.01.2021

AppBlock: Z jednorázových plateb na předplatné

Jak jsme zásadně změnili pricing AppBlocku? Co nás ke změně vedlo a jak to dopadlo?

Blog

V době covidové jsme se rozhodli v MobileSoftu ještě více zaměřit na interní projekty, tedy vlastní aplikace jako například AppBlock. Práce na nich nás opravdu baví. Nejsme limitovaní klientským zadáním a můžeme si tak vyzkoušet spoustu nových věcí. Díky tomu tak můžeme klientům nabídnout přidanou hodnotu v podobě velkého množství zkušeností. V minulém roce nás však trápila konstantní čísla příjmů přesto, že nám výrazně rostl počet aktivních uživatelů. Zkusili jsme zvýšit cenu, ale následoval propad tržeb. Přemýšleli jsme tedy, co s tím a díky ještě pár dalším důvodům jsme se rozhodli změnit cenovou politiku a přejít tak z jednorázové ceny na předplatné. 

V původním stavu jste si mohli pořídit jednotlivé funkce jako například odstranění reklam, neomezené množství blokovaných aplikací nebo webových stránek za 1.99$ nebo All in one pack za 5.99$ doživotně. Tento model má ale nevýhody. Reálný zisk z nákupu je nižší díky podílu, který si bere sám Store a u jednorázových plateb není tak jednoduchá předvídatelnost do budoucna. Od zvýšení ceny a přechodu na subscription si mimo jiné slibujeme budoucí možnost rozšíření teamu a do budoucna velkou přidanou hodnotu, kterou přineseme uživatelům.

Ale co s uživateli, kteří už si All in one pack koupili? S tím jsme jim hlavu tolik nelámali a zkrátka jsme jim nechali AppBlock premium doživotně bez nutnosti zaplatit si předplatné. 

Od září 2020 si ale můžete pořídit AppBlock premium pouze jako předplatné, roční za 19.99$ či měsíční za 2.99$. Odstranili jsme možnost zakoupení jednotlivých funkcí. Nový pricing jsme volili mimo jiné proto, že nás lákala možnost trialu, aby si mohli uživatelé vyzkoušet plnou verzi AppBlocku bez omezení a reklam. Při předplatném lze zajímavě pracovat se slevami a například nastavit slevu na 1. období – reálně tedy můžete získat 50% slevu, která platí ale pouze první rok. Dalším důvodem bylo, že jsme v poslední době přidali velké množství funkcí, které AppBlocku dávají velkou přidanou hodnotu. 

Co jsme očekávali:

  • Snížení hodnocení v krátkodobém časovém úseku.
  • Propad příjmů dokud nedojde k obnovování subscriptions.
  • Možná návrat zpět k jednorázovým platbám.

Co se skutečně stalo:

    • Hodnocení šla stále nahoru - viz plná čára. Mimo jiné díky přidání trialu. Uživatelé si už mohou zkusit plnou verzi aplikace bez reklam a se všemi funkcemi bezplatně. 
Graf hodnocení
Graf hodnocení
  • K propadu příjmů také nedošlo. V grafu je vidět přechod z jednorázových plateb (modrá) na předplatné (oranžová).
Porovnání příjmů
Porovnání příjmů

Jak se předplatnému daří? Na grafu níže je modře vidět, jak rostl počet platících předplatitelů od loňského září. Růžová křivka naznačuje zrušená, oranžová ta nově zakoupená předplatná. 

Vývoj počtu aktivních předplatitelů
Vývoj počtu aktivních předplatitelů

Tak nám držte palce, ať modrá křivka pořád stoupá! :)