Dogtrace - watch

Dogtrace

Chytré hodinky s Dogtrace Pro našeho partnera VNT electronic, který vyrábí elektronické výcvikové pomůcky pro psy, jsme už dříve vyvinuli mobilní aplikaci, což je popsáno v případové studii Dogtrace. Nyní jsme byli postaveni před novou výzvu zobrazovat informace z mobilní aplikace i na chytrých hodinkách a přes hodinky aplikaci a elektrické obojky ovládat.

Dogtrace - watch

Měsíců vývoje

Samostatné aplikace pro Apple Watch, WEAR OS a Garmin

VýzvY

Bylo třeba jsme vytvořit 3 samostatné aplikace pro hodinky. Jednu pro každou platformu - Apple Watch, WEAR OS a Garmin, které by komunikovali s aplikací v mobilu. Na začátku jsme stáli před rozhodnutím, jestli vytvořit zcela oddělenou aplikaci pro hodinky, která by fungovala samostatně bez připojené aplikace v telefonu a komunikovala by napřímo s GPS přijímačem (jenž komunikuje s el. obojky) nebo vytvořit pouze aplikaci, která bude komunikovat s aplikací v mobilním telefonu (a sám telefon by nadále komunikoval s GPS přijímačem). Vzhledem k časové náročnosti a faktu, že už jsme komunikaci s GPS vysílačem měli implementovanou v mobilní aplikaci, zvolili jsme druhou možnost.

Case study

Největší výzvy

    • Bluetooth komunikace hodinek, telefonu a GPS vysílače - posílání dat mezi aplikacemi v telefonu a hodinkách muselo být obousměrné. Jedním směrem se posílala data z el. obojků přes GPS přijímač, mobilní telefon až do hodinek. V opačném směru měl uživatel možnost prostřednictvím hodinkové aplikace el. obojky ovládat a nastavovat jejich parametry. A protože komunikace mezi jednotlivými zařízeními není okamžitá, ale vždy je zapotřebí počítat s určitým zpožděním. Bylo nutné vyřešit synchronizaci dat mezi aplikacemi, aby se navzájem nastavené hodnoty nepřepisovali.
    • Zobrazení aktuálních informací v hodinkách i přesto, že byl telefon zamknutý v kapse - Primárním smyslem hodinkové aplikace bylo, aby uživatel nemusel držet telefon v ruce a pohyb svých psů mohl sledovat přímo na chytrých hodinkách. Ty však nekomunikují s GPS vysílačem napřímo, ale přes aplikaci v telefonu, bylo třeba zajistit, aby se mobilní aplikace neuspala po jejím shození na pozadí a komunikovala s hodinkami i nadále. 
    • Spotřeba baterie hodinek i telefonu - Vzhledem k požadavkům na co nejrychlejší přenos dat mezi aplikacemi a potřebou běhu mobilní aplikace na pozadí jsme museli myslet na spotřebu baterie a optimalizovat předávání a vykreslování dat na obou stranách komunikace.

 

Logo

Přednosti aplikace

    • Komunikace na pozadí - zobrazení dat z aplikace, aniž by musel uživatel vytáhnout telefon z kapsy.
    • Ovládání obojků - přes Apple Watch i WEAR OS lze vysílat výcvikové povely do obojku.
    • Mapy - Apple Watch i WEAR OS mají vlastní mapy, ve kterých se zobrazuje poloha uživatele a jeho psů.

Výsledek

Vytvoření aplikace pro Apple Watch a WEAR OS jsme zvládli za poloviční čas, než jsme původně předpokládali. Obě platformy mají poměrně solidní možnosti v přizpůsobení ovládání aplikace vlastním požadavkům a díky široké vývojářské komunitě je vytváření aplikací na tyto platformy přívětivější.

Aplikace pro Garmin nakonec byla náročnější než jsme předpokládali.  Garmin pro vývoj aplikací poskytuje svůj vlastní nástroj Connect IQ SDK. Specifický jazyk Monkey C. Connect IQ SDK je narozdíl od vývojářských nástrojů pro Apple Watch a Android WEAR OS velmi omezený a nenabízí příliš možností jak aplikaci uzpůsobit podle svých potřeb. Aby aplikace splnila dané požadavky, museli jsme vymyslet způsoby, jak její ovládání upravit. 

Garmin na své platformě nabízí širokou řadu zařízení s různými funkcemi, velikostmi, či způsoby ovládání. Optimalizace zobrazení aplikace na těchto rozličných zařízeních bylo dalším aspektem, který značně prodloužil vývoj celé aplikace. V neposlední řadě jsme řešili uzpůsobení ovládání, aby bylo možné s aplikací pracovat jak na zařízeních s dotykovým displejem tak i na hodinkách s fyzickými tlačítky.

Mám zájem o podobné řešení

Předpokládaný rozpočet*

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním. osobních údajů.