12.02.2020

Jak Scrum mění firmu uvnitř?

Tak trochu pokračování článku o Scrum. Chcete se dozvědět, jaké jsou dopady jeho používání uvnitř firmy? Pak čtěte.

Author

Šimon Macháň

COO

Blog

Pro většinu lidí je Scrum v podstatě jen buzzword. V dnešním IT světě byste měli zaznamenat, že jde o jakýsi gamechanger v "projektovém řízení". Tento framework se momentálně snaží zavádět i do velkých IT molochů, bank a obecně asi všech firem, které vyvíjí software.


Moje zkušenost, pokud Vám někdo řekne poprvé, jak by to mělo fungovat a jaké to nese výhody, je těžké přepnout si ten klasický waterfall mindset a věřit tomu. Možná to nemusí být jen tím mindsetem projekťáka, ale celkovou nedůvěrou v to, že ten framework vlastně funguje na podstatě "placaté" organizační struktuře. To je za mě jedna z největších přidaných hodnot a změn, které v rámci firmy prostě musí nastat, tak se u ní na chvíli zastavíme.


Scrum je "placatá" organizační struktura - tečka. Je to věc, která mě na něm neskutečně baví. Žádné: “Šéfe, to není moje starost, to není moje odpovědnost”.Vývojový tým, kterého jsem i já jako Product Owner součástí, nese celou odpovědnost za produkt společně. Na začátku sprintu se zaváže k tomu, že na jeho konci udělá tyto funkcionality.To že je nedodělá, nestihne, neudělá správně, je znovu něco, co řeší ten tým samotný. Jak celému týmu, tak jednotlivým členům, chodí často feedback na odvedenou práci, a to díky tomu, že na konci sprintu je review s klientem. Mohlo by se zdát, a často se to také děje, že hlavní odpovědnost nese Product Owner, ale není to tak správně. To, že je špatné zadání pro úkol je chyba PO, ale tým by toto zadání měl stopnout dříve, než se dostane do vývoje.


Ale zpět k té změně. U nás ve firmě to nebyl takový problém, protože nás není mnoho a v každé firmě do 20 lidí je tato transformace změnou celkem snadnou. Nikdy jsme neměli nějakou organizační strukturu, všichni si tykáme a jsme v podstatě kamarádi. Změnila se určitě jistá dávka odpovědnosti, která se z projekťáků najednou přelila i na vývojáře samotné, a to nám velice prospělo. Děláte produkt pak kvalitněji, necháte i vývojáře a designéry mluvit do zadání a možnosti měnit si produkt tak, aby se za něj mohli postavit.

To, že je transformace v malých firmách jednodušší, všem asi dojde, ale co tedy ty korporáty? Velká IT oddělení apod.? Jak se to daří aplikovat jim? Těžko! Už kvůli tomu, že najednou nesedí analytici spolu, architekti spolu, designéři spolu ve svých kancelářích a mají tam tu svou pohodičku. Z ničeho nic k Vám dorazí někdo z vrchu a řekne - od zítra jedeme Scrum - rázem sedíte v nové kanceláři "modrého týmu". Ve Scrumu jsou týmy multi-functional - sedí všichni při sobě. Tým může najednou vypadat takto: Product Owner, 4 vývojáři, designér, tester v jedné kanceláři. Každý den standup a nutná komunikace s ostatními, několikrát za sprint komunikace ohledně průběhu projektu, plánování, retrospektivě. To je to oč tu běží a proč to mají velké firmy těžké. Ale držím jim palce! 

Dalším bolavým místem jsou změny rolí dle toho, že Vám někdo na školení řekne, že potřebujete Scrum Mastera. Ukázal na někoho a Scrum Mastera z něj udělal, to je to zlo, co mi v kancelářích dokážeme. Tahle to ale přece nemůže dobře fungovat.

Ale o jednotlivých rolích nebo detailech fungování týmu zase jindy. Tak se mějte a pište dotazy, náměty, které byste rádi probrali dál. Budu se těšit! :-)